Uzak Bir Galaksiden Bildiriyorum: Adıyaman Nemrut Gezisi Notları

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Adıyaman’dan geldiğimden beri biraz tuhaf hissediyorum. Bavulumu boşalttım, çamaşırları yıkadım, magnetleri buz dolabına taktım, boş bavulun tekerleklerini silip üzerindeki yapıştırmaları çıkardım ve dolaptaki yerine koydum. Seyahat dönüşü ritüellerimi yaptım eve geri dönmüş hissedemedim. İstanbul’un en sevdiğim yerlerinden Taksim’e bile gittim, hatta tramvayı gördüm. Hala henüz normale dönemedim. Sanki hala Adıyaman’dayım ya da hiç gitmedim, her şeyi hayal ediyorum.

Çünkü aklım ve kalbim Nemrut’ta… Böyle harika bir yere gittim mi? Burası gerçekten var mı? Peki bunca yıl seyahat ederken nasıl oldu da gitmedim? Bir daha böyle etkileyici bir gün doğumu görebilir miyim? Yeniden gitsem yerinde bulur muyum..? minvalinde şeyler düşünüyorum. Sürekli telefondaki fotoğraflarıma bakıyorum. Uzun zamandır en etkilendiğim yer oldu. O yüzden bu ruh halinden çıkmanın tek yolu hakkında yazı yazmak diye düşündüm ve sizlerle paylaşıyorum. Starwars filiminin girişindeki kayan yazılardaki gibi: A long time ago, in a galaxy far far away… konumuz: Adıyaman Nemrut Gezisi notları yazılıyordu…

Adıyaman’a Gitmek İçin İdeal Zaman

Adıyaman’ın iklimi coğrafya derslerinden ezberlediğimiz: kışlar soğuk ve karlı, yazlar sıcak ve kurak geçen karasal iklim. O nedenle Nisan, Mayıs ayları ve Haziran ayının ilk yarısı Adıyaman’ı ziyaret etmek için en ideal zamanlardan. Nemrut Dağı ziyaret için Mart ortasından Kasım ortasına kadar açık. Yani kışın istesek de gidemiyoruz. 13 Nisan’da gün doğumuna gitmiş biri olarak zirvenin dondurucu soğuk ve rüzgarlı olduğunu söyleyebilirim. Yerellerin de söylediği en ideal ay Mayıs ayı. Haziran ayında zirve dışında gezilecek yerleri gezmek, 30 derece üstü sıcaklarla zor oluyormuş.

Adıyaman’a Ulaşım

İstanbul’dan çıkışı Adıyaman’a direkt uçuşlar THY’de var. Saatleri aşağıdaki gibi. Tam gün ortasında ve verimsiz türden. Pegasus’ta ise Ankara aktarmalı uçuşlar var. Bir de saatlerini beğenmediğim THY uçuşları ve aktarmaları Pegasus uçuşları oldukça pahalı. Yüksek sezonda bir kişilik gidiş dönüş 400 TL civarında denk geliyor. O zaman ne yapalım? Bir kaç önerim var:

 • Gidiş – dönüş noktalarınızı ayırın: Adıyaman’a karayolundan kolay ulaşılabilen bir şehre uçup (ben Mardin’e gittim.. 3.5 saat sürüyor ama daha yakın seçenekler var misal Diyarbakır – 1 saat), dönüşte Adıyaman’dan direkt uçuşla dönün. Böyle yapmak uçak bileti fiyatını oldukça etkiliyor.
 • Hazır gelmişken Güneydoğu’da bir kaç şehir birden gezip kendi GAP turunuzu yapın. Öneriler: Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Hatay, Gaziantep.
 • Son çare olarak mil programlarında biriken millerinize kıyıp o bileti alıverin. Söz veriyorum değecek..

Adıyaman Uçak Biletleri Neden Pahalıdır? ve Menzil Köyü

Unesco Dünya Mirası olan Nemrut Dağı burada, tamam. Ama gene de uçak biletleri tuhaf bir şekilde pahalı. Neden acaba? Ufak bir araştırma sonucu öğreniyoruz ki Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Menzil Köyü‘ne akın akın ziyaretçiler geliyor. Uçak bileti fiyatlarını zıplatanlar belli oldu. Peki neden? Menzil Cemaati’ne üye olanlar, olmak isteyenler özellikle hafta sonları Adıyaman’a akın ediyor. Köyde, Menzil Cemaati şeyhi Abdulbaki Erol’u ziyaret etmek çok önemli bir aktiviteymiş. O nedenle uçaklar hep dolu, biletler hep pahalı. Bu işlere benim aklım ermiyor…

ps: daha fazlasını merak edenler şu haberi inceleyebilirler.

Adıyaman’da Konaklama

Uzun süredir kendime meslek edindim ziv ziv geziyorum. Artık iyiyi, kötüyü ayırt ederim, başıma çok da beklenmedik durumlar gelmez diyordum ama geldi. Konaklama için baya kötü bir yer seçmişim. O kadar kötüydü ki.. içimden acaba bu konudan hiç bahsetmesem, otelin adını vermesem daha mı iyi olur bile dedim. Ancak yakın zamanda Adıyaman’a gidecek bir kaç kişi mesaj atıp otelimi önerir miyim diye sorunca yazmanın doğru hareket olduğuna karar verdim. Ben yandım siz yanmayın niyetine…

İki küsür yıllık blog tarihinde ilk defa bir yeri kötülüyor durumdayım. Süper gerildim ve bir türlü yazamıyorum.. Neden? Mardin’den transferler, konaklama ve rehberlik hizmetini kapsayan toplam bir paket aldım. İki farklı rehberimiz vardı ve ikisi de birbirinden harikaydı! Onlara aşırı müteşekkirim. Ancak otel korku filmi gibiydi. Sanki yazarsam rehberleri de üzerim gibi geldi. Bir daha söylüyorum rehberler efsaneydi.. İşletmecilerde sorun var bana sorarsanız.

Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki Kommagene Otel’de kaldım.Bir kaç blogdan haklarında iyi şeyler okudum. Okuduklarıma güvendim ve çok da fazla araştırmadan yer ayırttım. Normalde standardları yüksek, titiz biri değilim. Hatta bildiğiniz dağınık, kaos içinde yaşayan, estetik anlayışı ölmeyecek seviyede bir yapım var. Kaldığım yerden tek beklentim kullanılabilir bir banyo/tuvalet ve temiz nevresimler.

Ancak Kommagene Otel’de düzgün çalışan sifon, temiz bir banyo/tuvalet, temiz nevresimler yoktu. Neyse, bir şekilde idare ettik. Tuvalet kağıdı olarak yanımızdaki mendilleri kullandık, yastık kılıfı üstüne şal ve poşuları geçirdik (sağ üst resim), yorgan olarak da kendi montlarımızı. Nemrut’ta gün doğumu turuna gideceğimiz için sabah 3’te kalkıp arkamıza bakmadan odaları terk ettik. Hatta arkadaşlarımdan biri (bence aramızda en az titiz olan.. shdhsdjs) , bavulu alıp çıktıktan sonra odasını yakmak istediğini söyledi. sdsdhshsj.

Özetle blogger’ınız kalacak iyi bir yer bulma işinde fena halde başarısız oldu. Sizlere şu linkten Adıyaman Turizm ofisinin konaklama listesini paylaşmak isterim. Otelinizi buradan seçip sonra internette, forumlarda, ekşisözlükte filan titizce arayın. Hatta çekinmeyin telefon edip sorun aklınıza takılanları derim.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman gezilecek tarihi yerler bakımından abartı derecede zengin. İçinizi şişirmeden çok özet olarak başlıyorum anlatmaya;

 • Adıyaman’da ilk yerleşim – MÖ 400.00’ler, Palanlı Mağarası (40 bin diyorum – kırk biiin!!!)
 • Hititler Dönemi – MÖ 3000, 1200 yılları arası
 • Frigler ve Asular dönemi MÖ 700’lere kadar
 • Büyük İskender ile Makedonya Krallığına dahil olma –  MÖ 100’lere kadar
 • Komagene Krallığı kurulması ve hüküm sürmesi MÖ 100 – MS 72 yılları arası
 • Roma İmparatorluğu’na dahil olma – MS 72 ile 395 yılları arası
 • Bizans, Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Moğol akınları dönemi ve tüm bu kültürlerden etkilenme
 • 1500’lerde Osmanlı İmparatorluğu’na dahil olma
 • Cumhuriyet kurulduktan sonra 1954 yılında Malatya’dan ayrılıp il olma ve bugünkü Adıyaman

Özetle Adıyaman, zamanın başlangıcından beri sayısız kültürden etkilenip beslenmiş bir yer. Bu nedenle gezecek tarihi kalıntısı bol ve geçmişi köklü.. O zaman başlıyorum gezilecek yerleri anlatmaya.

1)Nemrut Dağı

Adıyaman’a gitme nedenlerinin en birincisi Nemrut Dağı. Unesco Dünya Mirasları listesinde bulunan dağ, üzerindeki anıt mezar, antik heykeller, kalıntılar ve eşsiz gün doğumu ve batımı manzarası nedeniyle çok önemli. Kommagene Uygarlığı kralı (egosu oldukça yüksek abimiz) Antiochos kendi ve babasının anıt mezarını bu dağa yaptırmış. Bir de dağın en yüksek ek haşmetli en kartal tepesi konumuna boyu 10 metreyi bulan Helenistik tarzda devasa heykeller yaptırmış. Kimdir bu heykellerdekiler peki?

Aşağıdaki foto heykellerin o dönemli hallerinin bir replikası.. Miniatürk’te sergileniyor. Aşağıdaki fotoya göre sol baştan sayıyorum. Bu arada bu Yer yüzünün koruyucu aslan, gökyüzünün koruyucu kartal, Kommagene Uygarlığı kralı Antiochos reyiz (hanımın heykelini kendi yanına yaptırmak yok ama dikkatinizi çekerim…), güzellik ve bereket tanrıçası Kommagene, tanrılar tanrısı Zeus, ışık ve güneş tanrısı Apollo, güç tanrısı Herkül, yeniden yer yüzü savucusu aslan ve kartal. Sahne!

görsel: Miniatürk 

Nemrut Dağı üzerinde doğu (gün doğumu) ve batı (gün batımı) izlenen terasların yanı sıra bir de kuzey terası var. Bu terasta heykeller yok. Burası doğu ve batıyı birbirine bağlayan tören yolu. Efsanevi rehberimiz sayesinde buradaki bekçi karavanına konuk olduk.. Gezinin en güzel anlarından biriydi. Teşekkürler Yusuf abi.. =)

2)Cendere = Septimius Severus Köprüsü

MS 1. yüzyılda (Nemrut Dağı anıtlarını yaptıran Kommagene Uygarlığı çöküşünden sonra), Roma ordusu komutanı Septimus Severus tarafından inşa edilen köprüye üzerinden geçtiği Cendere suyu nedeniyle Cendere Köprüsü deniyor. Neredeyse 2000 yıllık bu köprü taş blokların üst üste bindirilmesi ile çimento kullanılmadan inşa edilmiş ve zaman kadar eski yerinde duruyor. Rehberimiz, yaklaşık 5-10 yıl öncesine kadar üzerinden araçların da geçtiğini ve sonra yasaklandığını söyleyince şok geçirdik. Siz naaptınız sevgili Romalı mühendisler?

Septimus Bey, köprüyü ailesi ve askerleri onuruna inşa etmiş. Ancak oğullarından büyük olan taht kavgasında kardeşini katlemiş. Bir de hızını alamayıp onun köprüdeki sütununu da söktürmüş..Aşağıdaki fotodan sadece üç adet sütun olduğunu görebilirsiniz..

3)Arsameia Yazlık Yerleşkesi

Nemrut Dağı anıtlarını yaptıran Antiochos burada da durmamış. Kralı olduğu Kommagene Uygarlığı’nın yazları geçirdiği Arsamenia Bölgesi’nde arkası yazıt, önü kabartma heykel yukarıdaki anıtı yaptırmış. Peki bu anıt ne anlatıyor? Kendisi (Antiochos) güç tanrısı Herkül (diğer adı ile Herakles) ile el sıkışıyor. Ondan el alıyor bir manada. Artık bir kral nasıl tanrılaştırılabilir düşünüp her yolu denemiş..Burada yüzünü güneşe (güney yönüne dönmüş) bir Apollo (güneş tanrısı) heykeli de mevcut.

Arsamenia aynı zamanda yazlık yerleşim yeri olduğundan etleri, şarapları vb soğuk tutma ihtiyacı doğmuş. Nemrut Dağından kar getirip, derin dehlizler kazıp ilkel ve devasa buz dolabını da burada yapmışlar. Sağ üstteki fotoda görebilirsiniz.

4)Eski Kahta Kalesi

Kommagene yazlık yerleşkesi Arsamei’ya yakın kale bu dönemde inşa edilmiş. Romalılar da gelince geliştirip büyütmüşler. Osmanlı döneminde bile kullanıldığına dair kanıtlar var. Günümüzde içine girip ziyaret etmek yasak. Kale tamamen kapalı, ama kafaya takarsın yürüyüp tırmanıp girebilirsiniz. Google’a kuvvet araştırınca öğrendim ki içinde su yolları, zindanlar, evler.. baya büyük bir yaşam merkezi varmış.. Umarım restore edilip ziyarete açılır. MÖ kalma kaleler öyle her gün rastlanan şeyler değiller.

5)Şeytan Köprüsü = Memluk Köprüsü

Kesin yapılma tarihi saptanamamakla birlikte Romalıların yapıp, Memlüklerin de onardığı düşünülen bu köprüye kaynaklar Memlük Köprüsü, yerel halk ise Şeytan Köprüsü diyor. Bizim çılgın rehber servis aracıyla 2000 yıllık köprüye çıkıp milim farkla bizi uçurmadan karşı kıyıya geçirdi. O nedenle köprünün uzaktan fotosunu çekemedim. Üzerinden akarsu manzarası ile paylaşıyorum..

6)Karakuş Tümülüsü

Kommagene Kralı (Nemrut’u da yaptıran) Antiochos’un yerine geçen oğlu Mithradates, annesi için Karakuş Anıt Mezarını bir tepe (tümülüs) üzerine inşa ettirmiş. Tepenin dört tarafında karakuş, aslan, boğa ve Mithradates’in ışık tanrısı Apollo ile tokalaşma heykelleri var. Biraz da antik dönem dedikodusu vereyim.. Anne İsias’ın dünyanın en güzel kadını olduğu rivayet ediliyormuş. Bu arada yeni kral Mithrades de Roma – Pers savaşında öldürülüp, annesi yanına buraya gömülmüş.

7)Perre Antik Kenti

görsel: nemrut.gov.tr

Roma dönemine ait bir nekropol (toplu mezar) alanı bu antik kent de Adıyaman’a 5 kmcik uzaklıkta. Mardin’de Dara Antik Kenti nektropol alanı gördüğümüz ve vaktimiz dar olduğu için burayı ziyaret etmedik. Ancak hem 2000 küsür yıllık tarihi hem de o dönemin devasa büyük ve şaşaalı mezarlarını görmek açısından önemli. Vakti olan rotaya eklesin!

8)Adıyaman Müzesi

görsel: müzenin kendi websitesi

Adıyaman merkezde yer alan ve girişi ücretsiz bu müzeye mutlaka yolunuzu düşürün. Çünkü tarih anlamında yok yok. Sadece medeniyetler, uygarlıklara ait eserler/eşyalar yok. Paleolitik dönemdeki basit el aletleri, toprak kaplar, Tunç Çağı eşyaları, Kommagene, Roma ve İslam eserleri yok yok.. Biz uçağı yakalama telaşı ile gidemedik ama mutlaka listenize ekleyin derim. Sonradan müzenin websitesini gezince aklım kaldı..

9)Kahta İlçesi

Saydığım gezilecek tarihi yerlerin çoğunu sınırlarında bulunduran Kahta ilçesi de Adıyaman’a gelmişken mutlaka uğranması gereken yerlerden. Adıyaman’ın tarihinden kısaca madde madde bahsedip burada yaşamış uygarlıkları sıralamıştım ya.. Hepsi de istisnasız bir şekilde Kahta’da bulunmuşlar. Tarihi yerler dışında favorim buğday tarlaları ve rüzgarla dansları oldu.. Üstteki video’dan görebilirsiniz. =)

10)Fırat Nehri & Nissibi Köprüsü Ziyareti

GAP’ın en büyük baraj projesi olan Atatürk Baraj Gölü üzerinden geçen Nissibi Köprüsü manzarasıyla daha Adıyaman’a gelmeden bizi heyecanlandırdı. Anladık ki masalsı bir yere gidiyoruz. Devasa büyüklükte Fırat nehri, güneşin son saatleri ve leziz kaçak çay üçlemesiyle seyahatin en keyifli zamanlarından birini burada geçirdik. Köprünün hemen yanında bir adet çay bahçesi var. Kaçırmanız imkansız.. mutlaka gelin.. kalp kalp kalp.

Adıyaman Yeme İçme Notları

Sizleri hiç yormadan üzmeden Adıyaman’dan yemeden dönmeyin dediklerimi madde madde yazayım dostlar:

 • Çiğ Köfte – ilk iş buna girin
 • İçki Köfte, Mercimekli Köfte, Ekşili Köfte (basalla) – köfte ile biten her şey
 • Kesme Maraş dondurması – burada da çoook güzel
 • Alabalık – vaktiniz varsa Atatürk Baraj Gölü yakınlarında yiyin

Adıyamandan Hediyelik Alınacak Şeyler

 Gene lafı hiç uzatmadan maddeliyorum.

 • Nemruta dair hediyelik her şey
 • Yöresel dokuma kilim, halı ve heybe
 • İyisi çok iyi olan Adıyaman tütünü
 • Oniks taşı ve mermer hediyelikler

Şimdi söz sizde.Nemrut Dağı ve Adıyaman sizi de etkiledi mi? Özellikle önümüz Mayıs, Haziran aylarında gitmeyi ciddi ciddi düşünenler kimler? Uçak bileti için arama kurdunuz mu?  Mutlaka yorumlarınızı bekliyorum.

ps: meraklısına başta Nemrut ve Adıyaman gezi notları olmak üzere tüm instagram story/hikayelerimin hepsi şehir şehir profilimde ( zeyneppcans ) highlight olarak sonsuza kadar bizlerle..

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

1 Comment

 1. mehmet ali
  Mayıs 2, 2018 / 2:57 pm

  içeriğiniz gerçekten çok başarılı belirttiğiniz kaynağı da inceledim sitenizi sık kullanılanlara ekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir