İstanbul’da Aşırı İyi Yemek Mekan Önerisi : MSA’nın Restoranı Emirgan

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Bu yazıyı yazıp yazmamak arasında kaldım. Bir yanım “yaz tabii harika bir yer buldun, bilmeyenlerle paylaş hemen” dedi. Diğer yanım “sen hariç herkes biliyor. şimdi harika bir yer var adı Galata diye de bir yazı yaz istersen.” deyip benle dalga geçti. Uzun yıllardır İstanbul’da yaşayıp MSA’nın Restoranı keşfinde çok geç kaldım. Pişmanım! Benim gibi buradan haberdar olmayanlar varsa diye de yazıyı yazmaya karar verdim. Buraya neden bayıldım? 1) Yerel ve taze malzemelerde, işini mükemmel yapmaya özen gösteren şeflerinden elinden çıkma harika lezzetler sunuyor. 2) Yeşiller içinden İstanbul Boğazı’na bakıyor. 3)Harika şef ve stajyer şeflere ek olarak harika miksolojist/barmenler kokteyller hazırlıyor. 4)Gerçekten iyi Pad Thai var!

Kahvaltıdan, akşam yemeğine, kokteyllere ve çay-kahveye (komşudan çok sevdiğimiz frappe de var) uzanan bol çeşitli bir menüsü var. Menüdeki lezzetleri usta şefler ve MSA’da eğitim gören şef adayları hazırlıyor. Tüm menülerde Türk yemeklerine ek olarak dünyadan da harika çeşitler var. Biz akşam yemeği için gitmiştik. Yemek menüsünde Meksika’dan taco, Asya’dan noodle – udon – Pad Thai – sushi, Amerika’dan mac&cheese, hamburger ve hotdog, Güney Amerika’dan ceviche, İtalya’dan makarna çeşitleri vardı Türk yemeklerine ek olarak. MSA’nın Restoranı menüsünü detaylıca şuradan (tık tık) inceleyebilirsiniz.

Menüden neleri denedin ve önerirsin? derseniz, başlıyorum saymaya. Başlangıçlardan hafif acılı popcorn karides (aşağıdaki foto) favorimdi. Ayrıca mac & cheese kroket (gene aşağıdaki foto) ve çıtır organik piliç but da çok iyiydi. Ana yemeklerden ise benden beklediği gibi Pad Thai denedim. Ayrıca masadaki kırmızı et oburların sayıca baskınlığı nedeniyle ağır ateşte dana incik ve yanında gelen efsanevi lezzetli Kars gravyerli patates püresini de tattım. Bu püre hakkında uzunca süreler konuşabilirim. O kadar iyiydi. Saatlerce pişmekten lime lime ayrılan dana eti de ayrıca çok iyiydi. Ama huylu huyundan vazgeçmez. Benim açık ara favorim her zamanki gibi deniz ürünlü, baharatlı, hafif acılı ve ananaslı Pad Thai. 🙂

Mekanı araştırınca öğrendim ki kullanılan malzemelerin çoğunu doğal tarım yapan çiftçilerdeni üreticilerden alıyorlarmış. Zaten bir yerde organik tavuk varsa bünyemde hemen bir sempati oluşuyor. Ayrıca kullanılmayan malzemeleri ve yenilebilir durumdaki yemek atıklarını da her gün hayvan barınaklarına gönderiyorlarmış. Daha ne olsun. MSA’nın Restoranın websitesinden bunları okuyunca gözlerimden kalpler çıktı.

Lojistik Bilgiler:

  • Saatler : Mekan Pazartesileri kapalı. Diğer tüm günler 08:00 – 23:00 arası açık.
  • Rezervasyon İçin Telefon : 0212 323 30 30 – özellikle Cuma, Cumartesi ve Pazar kesinlikle risk almayın ve rezervasyon yaptırın derim.
  • Adres: Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Cd. No:42 34467 Sarıyer/Istanbul

Şimdi söz sizde. MSA’nın Restoranı sizde merak uyandırdı mı? Gitmek isteyenler kimler? Gidenlerin “kesinlikle denemelisin” dedikleri yemekler hangileri? Mutlaka yorum bırakın..  =) 

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir