İlham Veren Kadınlar Serisi – Küçük Martha

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

İlham veren kadınlar serisinin 8. haftasından herkese selamlar & sevgiler. Her hafta bolca ilham veren, farklı hayatlar mümkün dedirten gezgin kadınlar ile röportajlara başlayalı tam iki ay olmuş! =) Bu haftaki ilham perimiz Özüm Kasapoğlu, nam-ı diğer Küçük Martha. Aynı anda hem avukat, hem başarılı bir blogger, hem çok gezen hem yeme içme konularında anlatacak çok şeyi var, hem de aşırı iyi fotoğraflar çekiyor. 2011 yılından beri, yani yedi yıldır blogundan ilham vermeye devam ediyor. O zaman elinize içeceğiniz alın, Küçük Martha’ya bağlanıyoruz…

S:Kendinden ve keşfetme tarzından biraz bahsedebilir misin? Hatırladığın ilk seyahat maceran nasıldı? Nereyeydi?

C:İlk uçağa binişim ve ülke dışına seyahatim 5 yaşındayken Kıbrıs’a idi. Kız kardeşim 2,5 aylık bir bebekti. =)  Ama gezgin ruhlu anne ve babam sayesinde, bu seyahat sonrasında gerçekten dünyanın dört bir yanını ailemle gezme fırsatım oldu. Bazı şeyler gerçekten aileden geçiyor. Seyahatin de bu anlamda bir kültür olduğunu düşünüyorum. Genlerden mi geçti bilmiyorum ama Türkiye’de 80’lerin sonunda kaç kişi 2,5 aylık bebeğiyle dünyayı gezmeye kalkardı emin değilim. =)

Ben de bu cesareti ve tutkuyu hayatıma aktarmaya çalıştım. Seyahat ettikçe özgürleştiğimi, yeni şeyler keşfettikçe ve öğrendikçe insan olarak geliştiğimi hissettim. Yaş ilerledikçe ve deneyimler arttıkça neyi sevip sevmediğini de daha iyi anlıyorsun, hem karakterin oturuyor hem de kendini daha iyi tanıyorsun. O nedenle seyahatlerde neden hoşlandığım ya da seyahat etme tarzım da zaman içerisinde oldukça değişti. Örneğin eskiden bir kere gittiğim bir yere kısa vadede yeniden gitmeyi saçma bulurdum, onun yerine o zamanımı ve paramı başka yere yatırmayı isterdim. Ama şimdi öyle değil, şimdi daha fazla keyif için seyahat ettiğimden, çok sevdiğim şehirleri tekrar tekrar ziyaret etmek tam benlik bir şey oldu. O şehrin de zaman içerisinde benimle beraber gelişimini görmek hoşuma gidiyor sanırım.

S:Zamanının ne kadarını seyahate ayırıyorsun? Hayatını planlarken seyahat ne kadar öneme sahip? Kaçıncı sıradadır?

C:Fırsat bulduğum her anımı seyahate ya da seyahat planlamasına ayırmaya çalışıyorum. Aslında ben de birçoğumuz gibi hala 9-18 çalışan, kurumsal hayatı olan bir çalışanım. O nedenle yıllık izinler ve resmi tatil günleri bu seyahat planlamalarında oldukça kıymetli. =)  Hafta sonunun ucuna başına 1 gün eklemeler, resmi tatillere yıllık izin ekleyip uzun tatillere çıkmalar hep bir planlama işi! Etrafımdaki çoğu beyaz yakalıdan farkım plan yapmaktan hoşlanıyor olmam.

Ben boş vakitlerinde uçak bileti bakan, yakın vadede gitmeyeceğimi bildiğim seyahatlere plan yapan bir insanım. Etrafımdaki arkadaşlarım ise genelde uçak biletini son dakika alan, otelini karşısına çıkan ilk makul fiyattan seçen ya da hiç biriyle uğraşmayıp tur şirketiyle seyahate giden insanlar. Onlar için bu planlama süreci bir zaman kaybıyken benim için adeta bir hobi. Çoğu zaman bu nedenle başkalarının da seyahat planlarına yardım ederken buluyorum kendimi.. =)  Hayatımı planlarken seyahatlerim üzerine planlıyorum neredeyse. Benim her yıl, tüm yıllık planım sene başında aşağı yukarı bellidir. Geri kalan günlerde hayatımın geri kalan işlerini yaparım =)

S:Bir yere gitmeye nasıl karar verirsin? O ülkenin hangi özellikleri önemlidir? Şimdi doğa gezeyim sonrakine şehir gezerim gibi hesaplar yapar mısın?

C:Bir yere gitmeye karar vermem konusu biraz değişken bir konu. Çoğu zaman ucuza bulunan uçak biletlerine göre planlama yapıyoruz. Ama bazen de bir his gelişiyor ve ben bir yere kafayı bir nedenden takmış oluyorum ve oraya yükseliyoruz. Genelde ben fikirler ve opsiyonlar sunuyorum ve eşimle beraber karar veriyoruz. Mevsimsel planlamalar yapıyoruz. Yaz tatilinde doğa ve deniz tatili mutlaka olmalı. İkimiz de deniz tatiline bayılıyoruz. O nedenle yaz tatillerinde şehir gezmekten çok hoşlanmıyoruz. Ucuza bilet bulsak bile yaz tatilinde beni asla İskandinavya ya da Çin, Kore gibi rotalarda göremezsiniz.  Onun yerine uzak doğu, tropikler, Yunan adaları ya da Türkiye’de Ege kıyılarında görebilirsiniz =)

Diğer mevsimlerde ise daha esnek oluyoruz. Gideceğimiz şehrin renklerine bakıyoruz. Bir de ben bahar aylarında şehir gezip, yürüyebilme ihtimalini seviyorum. Sokaklarda saatlerce üşümeden ya da sıcaktan bayılmadan yürüyebilmek harika bir özgürlük oluyor. Buna da dikkat ediyoruz diyebilirim.

S:Seyahat ederken nasıl bir rutininiz vardır? Öncesi/sırası/sonrası için. Biraz anlatabilir misin?

C:Eskiden 3-4 gün önceden heyecandan bavul yapmaya başlar ve bu ritüeli çok severdim. Son yıllarda ya yaşlandım ya da artık gözüm kapalı nereye ne götüreceğimi tahmine diyorum o nedenle bavul işini hep son dakikaya bırakıyorum. Bundan da çok mutlu değilim aslında. Çünkü evdeki o heyecanlı hazırlık da seyahate dahil bence =)

Bir yere gittiğimizde o yerin yemek kültürü bizim için seyahatin altın konularından biri oluyor. O nedenle restoran araştırmaları hatta süpermarketlerden alınıp eve getirilecekler listesi bizim için önemli. Biz daha çok o şehri lokal gibi yaşamaya çalışan, sokaklarında kaybolup, keyfini çıkarmaya çalışan gezginleriz. Saat başı koşturma ve bir yere yetişme telaşından artık hoşlanmıyoruz. Eskiden bunu çok yapardım, saat saat programım belli olurdu. Şimdi biraz daha kendimiz şehre bırakıyoruz. Tabi ki bir çerçeve planımız oluyor, görülmesi gereken belli başlı yerler gibi. Ama genelde kendimizi rahat bırakmaya çalışıyoruz. En kötü huyum ise sanırım bir şehri daha tüketmeden, daha eve dönmeden bir sonrakini kafamdan geçirmeye başlamam.

Bugün, Phuket'e gelirseniz mutlaka denemeniz gereken aktivitelerden biri olan surf ü denedik! . Daha önce Bali'de deneyip zevkini tadınca burada da mutlaka yapalım istedik! . Sabah önce Nai Harn Beach'te ufak denemeler yaptık ki bu istemeden verdiğim artistik poz da buradan 🙈 Ama bu işin esas yeri Kata Beach olduğu için sonrasında motorumuza atlayıp Kata'ya gittik! . Burada onlarca yerden surf tahtası kiralayabilir ya da bir eğitmenle çalışabilirsiniz! . Biz Quicksilver Surf okulunu tercih ettik. Fiyatlar hepsinde ortalamada aynı. Kendim takılacağım sadece tahtayı kiralamak istiyorum dersen saati 150TBH (15TL civarı), önce bir eğitmen bana tekniğini göstersin sonra kendim takılırım dersen 1 saatlik eğitim + 2 saat kendin takılma kişi başı 1000TBH (100TL civarı). Ama pazarlığa açıklar, mesela biz iki kişi için 1600TBH ödedik. . Dalgalardan korkmayın, zaten başlangıç seviyesindeki dalgalarla size eğitim veriyorlar. Tekniği öğrendiğini görünce de seni kendi haline bırakıyorlar 😃 . Biz çok ama çok eğlendik! Ve bir kez daha surf sporuna gönül vermiş başta Avustralyalı arkadaşlar olmak üzere herkese kocaman helal olsun dedik! Çok zor bir spor, inanılmaz kas gücü ve denge istiyor! Ama bir kere ayağa kalkmanın tadına varınca herşeye değiyor! 🌊✌🏻 . #kucukmarthathailand #thailand #phuket #phuketdiaries #surf #surfergirl #surfing #katabeach #naiharnbeach

A post shared by özüm (@kucukmartha) on

S:Yaşanırki burda” hissini en derinden hissettiğin şehirler/ülkeler hangileridir? Neden?

C:Aslında böyle hissettiğim çok yer var. Barselona’da 3 ay yaşama şansım olmuştu ve hiç sıkılmadım, yaşanırdı bence =) Geçen yıl Porto’ya gittiğimde de aynı şeyi hissetmiştim. İtalya ve Yunanistan hep çok yakın gelmiştir. Onun dışında Bali’de yapabilir miydim bilmiyorum ama hep bir hayal olarak kalmıştır içimde.

KISA KISA

  • en iyi seyahat arkadaşın kimdir: Baransel (eşim) ve Yağmur (kız kardeşim)
  • yeni bir ülkeye gidince ilk iş ne yaparsın: Sokaklarında kaybolur ve hemen o ülkeye ait bir şeyler tatmak isterim
  • yemeklerini en sevdiğin 3 ülke: Yunanistan, İtalya ve İspanya
  • bıkmadan defalarca gidebileceğin 3 ülke: Yunanistan, İtalya ve Endonezya (Bali)
  • ruh ikizin şehir/ülke: Bozcaada =)

Röportajı okurken, aralara serpiştirdiğim linklere dayanamayıp girmeyenler, sabır gösterenler için tüm gerekli linkleri nazikçe aşağıya bırakayım. =)

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir