İlham Veren Kadınlar Serisi – Ben İyiyim Anne Röportajı

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

İlham veren kadınlar serisinin 19. haftasından herkese selamlar & sevgiler. Her hafta bolca ilham veren, farklı hayatlar mümkün dedirten gezgin kadınlar ile röportajlara tam gaz devam. Bu haftaki ilham perimiz Merve Usta yani onu instagramdan bildiğimiz adı ile ben iyiyim anne. Güney Afrika’dan yedi kıtaya uzanan bol gezmeli, doğa içeren, neşeli ve laylay yapmalı bir röportaj için kemerlerinizi bağlayın. Haydi o zaman kalkışa geçip Merve’nin peşine takılıyoruuuz!

S:Gezdiğin yerlere, ürettiğin içeriklere ve yaşam enerjine hayranım. Ancak seni tanımayanlar için kendinden biraz bahsedebilir misin? Şu an neredesin? Neler yapmaktasın?

C:Çok teşekkür ederim. Ben Merve Usta. İnstagram ismimle beniyiyimanne. Genelde meraklı, önyargı olmadan yaşamayı kendine ilke edinmiş, gezmeyi seven bir kadın.

Şuanda Cape Town’dayım. Birkaç projem var Güney Afrika ile ilgili ama öncesinde, 18 Haziran’da İstanbul’ a gideceğim. Sonrasında dünyanın en büyük festivallerinden biri olan Tomorrowland için Belçika! Heyecanlıyım. Umarım harika bir yaz olur!

S:Seyahatlerde ne tür aydınlanmalar yaşadın? Hayata dair neleri “fark ettin”?

C:Dünyanın daha büyük bir yer olduğunu düşünürdüm hep. Bilmiyorum neden ama Avustralya çok uzak gelirdi bana. Şimdi Cape Town’da yaşıyorum. Afrika kıtasının bir ucunda. Dünya o kadar da büyük değil. Burası vizesiz ve 11 saatlik direk uçuşlar var her gün. Dünya giderek küçülüyor aklımda.

Sabır. Bende yok mesela hala direniyorum ama yollarda sabrı öğreniyorsun. Gücünü, sağlığının değerini, karakterinin dışa dönük hallerini  ve daha bir çok şeyi fark ediyorsun.  Küçük bir örnek, Türkiye’de verilen sipariş  5-10 dakika gecikse, ”nerede kaldı siparişlerimiz” diyen kesin çıkar aramızdan ama yurtdışında daha  sabırla bekliyoruz.

Ben hayatta iyiliğe hep inanmış bir insanım. Dünyanın bir ucunda aynı dili konuşmasam bile gülümsediğim yüzlerin beni güzel bir hayata, güvenilir iyi insanlarla tanışmama neden oldu. Yolda o kadar güzel insanlara karşılaştım ki hayata karşı daha pozitif olmaya çalışıyorum. Daha önyargısız.

S:Zamanının ne kadarını seyahate ayırıyorsun? En önemlisi “seyahate çıkma zamanı” hissi ne sıklıkla geliyor?

C:Sanırım seyahate çıkma hissi hep bedenimde yaşıyor. Enerjim yola çıkmaya,yeni kültürlere,deneyimlere, kokulara, ritüellere, tatlara her zaman hazır. Geçen yılın 3’te 1 i yollarda geçmiş. 2019 yılında daha uzun yollara çıkmayı planlıyorum.

S:Biri sana sınırsız bütçe ve sadece bir sene zaman verse.. Neler yaparsın?

Güney Amerika’da Şili’de aktif yanardağda bungee jumping  yapılıyor. Helikopterle gerçekleştiriyor bu aktivite ve fiyatı baya yüksek. Helikopterle seni alıp aktif yanardağın olduğu bölgeye getiriyorlar. Sonrasında atlayışını gerçekleştiriyorsun! İlk oraya giderdim herhalde. Kollarımı kocaman açar atlardım! =)  Sonra 3 ay Güney Amerika sonrasında  Asya kıtasını köpeğimle karış karış gezerdim.

S:Seyahate dair ritüllerin var mıdır? Öncesi şunu yaparım, sırasında şöyle yaparım, bittikten şu kadar gün sonra sindirir ve yazarım.. vb?

C:Ritüelden ziyade kendime sonradan kattığım alışkanlıklar var. Mesela sesli kayıt tutuyorum. Anlık bir şey gördüysem, hissettiysem, o andaki reaksiyonumu da daha iyi anlamak adına sesli kayıt tutmayı seviyorum.

Kısa Kısa:

  • en iyi seyahat arkadaşın kimdir: Ali Rıza Günel
  • yeni bir ülkeye gidince ilk iş ne yaparsın: Kahvesini denerim
  • yemeklerini en sevdiğin ülke: Türkiye
  • bıkmadan defalarca gidebileceğin 3 ülke: Filipinler, Tayland, Karadağ
  • ruh ikizin şehir/ülke: Filipinler / Palawan

Röportajı okurken, aralara serpiştirdiğim linklere dayanamayıp girmeyenler, sabır gösterenler için tüm gerekli linkleri nazikçe aşağıya bırakayım. =)

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir